close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • INSTYTUT POLSKI W WIEDNIU

 • Am Gestade 7, 1010 Wien
  Tel.: (+43 1) 533 89 61
  Faks: (+43 1) 532 45 91

   

   

  E-mail: sekretariat.wien@instytutpolski.org 
  http://www.polnisches-institut.at/

   

  Godziny urzędowania:
  Biuro: 
   poniedziałek - piątek  w godz. 9 - 17

   

  Biblioteka: wtorek w godz. 14 - 18, czwartek w godz. 13 - 17

   

     

  Rafał Sobczak

  Dyrektor

  Tel. +43/ 1/ 533 89 61
  E-Mail: sekretariat.wien@instytutpolski.org

   

   

   

  Biblioteka

  Tel. +43/ 1/ 533 89 61-18
  E-Mail: alina.mazur@instytutpolski.org

   

   

  Informacja o Instytucie Polskim w Wiedniu

   

  Instytut Polski w Wiedniu realizuje zadania polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej w Austrii. Prezentuje  różnorodne oblicza Polski,  leżącego w sercu Europy  dynamiczne rozwijającego sie, nowoczesnego, przyjaznego  innowacjom kraju. Działa tez na rzecz wymiany  polsko-austriackiej. Tematyka projektów, które Instytut realizuje w całej Austrii, w dużej mierze we współpracy z austriackimi i polskimi partnerami, obejmuje kwestie społeczne, historię, naukę, edukację, gospodarkę, muzykę, literaturę, film i sztukę i inne. Instytut Polski w Wiedniu jest instytucją  polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

   

  Informacja i dialog

  Poza organizacją imprez kulturalnych, Instytut Polski w Wiedniu jest dla wszystkich zainteresowanych również kompetentnym partnerem do rozmów o Polsce. Dla Instytutu bardzo ważna jest komunikacja na portalach społecznościowych takich jak: Facebook i Twitter, jak również poprzez stronę internetową i newsletter. Równie ważny jest kontakt osobisty – Instytut jest otwarty dla wszystkich. Regularne podróże studyjne dla artystów i dziennikarzy z Austrii do Polski owocują innowacyjnymi projektami i kreatywną współpracą.

   

  Biblioteka

  Własna biblioteka oferuje czytelnikom szeroki zasób wiedzy specjalistycznej, filmy i beletrystykę. Księgozbiór obejmuje ponad ok. 16 tysięcy publikacji, głównie literatury polskiej w wydaniach oryginalnych i tłumaczeniach na jęz. niemiecki.

   

  Początek i historia

  Instytut Polski w Wiedniu został  uroczyście otwarty 5 czerwca 1974 r., a więc dokładnie 40 lat temu. Jego siedziba – wtedy i dziś – znajduje się w szczególnie malowniczym miejscu u stóp Kościoła Maria am Gestade, w pierwszej dzielnicy w centrum Wiednia. Podstawę prawną dla założenia stanowiło  „Porozumienie między Republiką Austrii i Polską Rzeczpospolitą Ludową o współpracy w dziedzinach kultury i nauki” podpisane 14 czerwca 1972 r. Momentem przełomowym był rok 1989, kiedy zmieniła się rola i funkcja Instytutów. Instytuty otworzyły się i poprzez komunikację oraz wymianę umożliwiły szeroki dostęp do polskiego społeczeństwa i kultury w całym ich europejskim i globalnym wymiarze.

   

  Instytuty Polskie na całym świecie

  Obecnie istnieje 25 Instytutów Polskich na całym świecie, m.in. w Paryżu, Nowym Jorku, Tokio. Wszystkie podlegają Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Do Instytutów Polskich w obszarze niemieckojęzycznym, poza wiedeńskim, należą Instytut Polski w Berlinie i jego Filia w Lipsku oraz Instytut Polski w Düsseldorfie.

   

  Współpraca międzynarodowa

  Instytut Polski w Wiedniu aktywnie współpracuje z międzynarodowymi partnerami, m.in. ze swoim austriackim odpowiednikiem, czyli Austriackim Forum Kultury w Warszawie, jak również należy do europejskiej sieci instytutów kultury EUNIC (European Network of National Institutes of Culture).

   

   Fot. Sabine Hauswirth

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: