close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 28 sierpnia 2019

  Przed 80 laty Polska była pierwszym krajem w Europie, który stawił opór atakowi III Rzeszy i Związku Radzieckiego. Pamięć o tej tragedii jest wyrazem szacunku dla naszych przodków oraz stała się pomostem historycznym łączącym wszystkich Polaków.

  Z tej okazji Instytut Polski w Wiedniu i Ambasada RP w Wiedniu wraz z Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentują wystawę „Poland First to Fight”, która jest częścią międzynarodowego projektu „Walka i cierpienie: obywatele polscy podczas drugiej wojny światowej”. Walka i cierpienie” to projekt realizowany przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

  Ekspozycja opowiada o doświadczeniach wojennych Polaków, w których tragedia wojny, a także walka polskich żołnierzy o odzyskanie niepodległej ojczyzny zajmują centralne miejsce.

  Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wieczór muzyczno-literacki, podczas którego zaprezentowane zostaną wiersze najważniejszych polskich poetów tamtych czasów, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza i Czesława Miłosza. Wiersze przedstawi polsko-austriacki duet aktorski Marta Bizoń i Fritz von Friedl. Akompaniament muzyczny zapewni kwartet Apetrus, który wykona utwory Aleksandra Tansmana. Prezentacja wystawy w Wiedniu jest wynikiem bardzo dobrej współpracy Instytutu Polskiego w Wiedniu z wiedeńskim Muzeum Historii Wojskowości przy wsparciu Ambasady RP w Wiedniu.

   

  Adres:Muzeum Historii Wojskowości, Ruhmeshalle, Arsenal, Objekt 18, 1030 Wiedeń

  Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc do 23.08 : 01/795 61-106 01 10 lub einladungen@hgm.at

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: