close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 20 sierpnia 2019

  Wieloletni prezes Towarzystwa Austriacko-Polskiego ÖPG oraz Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu ICG został doceniony za swoje zaangażowanie na rzecz polsko-austriackiego dialogu kulturowego.

  Ceremonia wręczenia odbyła się podczas 35. Festiwalu Chopinowskiego w kartuzji Gaming w Dolnej Austrii. Odznaczenie w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczyła JE Ambasador RP w Austrii, Jolanta Róża Kozłowska. Laudację wygłosił prof. Johann Günther, wiceprezes Towarzystwa Chopinowskiego.

  „To dla mnie wielki zaszczyt, aby tu podczas otwarcia festiwalu móc wręczyć jedno z najważniejszych polskich odznaczeń panu prof. Theodorowi Kanitzerowi w uznaniu jego życiowego dorobku oraz wkładu w rozwój i wzmacnianie austriacko-polskich relacji”, podkreśliła w przemowie ambasador Kozłowska.

  Festiwal Chopinowski odbywa się corocznie w Gaming dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Chopinowskiego i cieszy się niesłabnąca popularnością. W tym roku uroczyste otwarcie festiwalu uświetnił  występ  Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej dyrygowanej przez Sławomira Chrzanowskiego oraz Zabrzański Chór Młodzieżowy "Resonans con tutti" pod dyrekcją Arleny i Waldemara Gałązków. W festiwalu udział wzięli również m.in. światowej sławy pianista Janusz Olejniczak i Piotr Kościk.

  Na festiwalu obecni byli przedstawiciele polityki i kultury Dolnej Austrii, Instytutu Polskiego w Wiedniu, dyrektor Polskiej Akademii Nauk/Wiedeń p. prof. Arkadiusz Radwan, dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej p. W. Szeląg oraz wielu gości z Austrii, Polski i Chin.  Obecna była również prezydent miasta Zabrza, p. Małgorzata Mańka-Szulik.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: