close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 10 sierpnia 2018

  – Wyraziłem zadowolenie z bardzo ambitnego programu prezydencji austriackiej w UE. Zapewniłem minister Kneissl, że Polska będzie wspierać wszystkie austriackie inicjatywy, które przyczyniają się do umocnienia UE i jej jedności – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas wizyty w Wiedniu.

  Była to pierwsza wizyta ministra w Austrii od czasu objęcia urzędu oraz pierwsze konsultacje na poziomie ministrów spraw zagranicznych Polski i Austrii od 2014 r.

   

  Tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza z minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl były najważniejsze zagadnienia z agendy europejskiej, w szczególności tematy związane z polityką migracyjną, negocjacjami Wieloletnich Ram Finansowych oraz przyszłością UE po wystąpieniu Wielkiej Brytanii. - Polska szczególnie ceni zaangażowanie Austrii w walkę z nielegalną imigracją i poprawę bezpieczeństwa – zapewnił minister Jacek Czaputowicz. - Aby rozwiązać ten problem, musimy skupić się na kilku kwestiach: poprawie kontroli granicznej, przeciwdziałaniu terroryzmowi, zapewnieniu bezpieczeństwa cyfrowego, a także na współpracy policyjnej i pakiecie azylowym – dodał. 

   

  Rozmowa szefów polskiego i austriackiego MSZ poświęcona była także polityce rozszerzenia UE. Ministrowie przedyskutowali postępy państw regionu Bałkanów Zachodnich we wdrażaniu niezbędnych reform politycznych i gospodarczych. - Wspieramy ambicje austriackiej prezydencji dotyczące Bałkanów Zachodnich – zapewnił minister Jacek Czaputowicz.

   

  W obszarze stosunków dwustronnych najistotniejszym tematem była kwestia ochrony polskich miejsc pamięci na terenie Austrii. Minister złożył wizytę w byłym obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen, w którym w czasie II wojny światowej  zamordowano ponad 60 tys. polskich  obywateli. - Szczególnie KZ Gusen ma jako symbol traumy narodowej istotne znaczenie dla polskiej kultury pamięci. To była zaplanowana operacja eksterminacji polskich elit – powiedział minister Jacek Czaputowicz. Podziękował także za dotychczasowe działania władz austriackich w tym zakresie. Jednocześnie zaapelował o utrzymanie zaangażowania Austrii w upamiętnianie dziedzictwa historycznego Europy. - Jesteśmy wdzięczni lokalnej społeczności za jej zaangażowanie w sprawie upamiętnienia obozu w Gusen. Ufamy, że za przykładem lokalnej społeczności również federalne władze Austrii aktywnie uczestniczyć będą w wysiłkach na rzecz pamięci tego miejsca – powiedział szef polskiej dyplomacji.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: