close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 24 października 2018

  W Grödig została uroczyście otwarta przygotowana w 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości wystawa plenerowa „Z Galicji do Salzburga”.

  Wystawa przedstawia nieznany szerzej fakt obecności w Ziemi Salzburskiej w czasie I wojny światowej polskiej ludności ewakuowanej z Galicji i innych wschodnich terenów monarchii habsburskiej. Położone na południe od Salzburga Grödig było w czasie I wojny światowej miejscem lokalizacji obozu barakowego dla jeńców w wojennych, w którym z czasem lokowano także uchodźców.

   

  Wystawę otworzyli burmistrz Grödig Richard Hemetsberger, przewodnicząca regionalnego parlamentu Brigitta Pallauf, dyrektor Archiwum Landu Salzburg Oskar Dohle oraz ambasador Jolanta Róża Kozłowska. Wydarzenie uświetniła muzyka w wykonaniu kwartetu Trombone Arte z Salzburga.

   

  Autorzy ekspozycji - dr Julia Walleczek-Fritz z Uniwersytetu w Salzburgu oraz dr Kamil Ruszała z Uniwersytetu Jagiellońskiego - przybliżyli publiczności swoją pracę nad jej przygotowaniem oraz poszukiwanie informacji, pamiątek i pozostałości po polskich „wygnańcach”.

   

  Wystawa została przygotowana przez Ambasadę RP w Wiedniu we współpracy z Archiwum Landu Salzburg oraz Konsulatem RP w Salzburgu. Projekt objął patronatem premier Landu Salzburg Wilfried Haslauer.

   

  Wystawę można oglądać do 23 listopada br. w Grödig (Dr. Richard Hartmann Str. 1).

  DSCN2494
  DSCN2499
  DSCN2505
  DSCN2507
  DSCN2508
  DSCN2513
  DSCN2514
  DSCN2516
  DSCN2517
  DSCN2521

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: