close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 3 grudnia 2015

  Piąty Konsulat Honorowy RP w Austrii został otwarty w Salzburgu. Symbolicznego otwarcia dokonał Ambasador RP Artur Lorkowski z udziałem przedstawicieli władz Ziemi Salzburskiej oraz miejscowej Polonii.

  Konsulatem Honorowym RP w Salzburgu pokieruje Michael Pallauf, na którego ręce Ambasador RP w Austrii przekazał akt powołania i exequatur (zgoda państwa przyjmującego ) udzielone przez prezydenta Heinza Fischera.

   

   Nowy konsul honorowy przedstawił  w trakcie uroczystości plan działań na najbliższe miesiące. Jako priorytet swojej aktywności wskazał dalsze rozwijanie współpracy między RP a Ziemią Salzburską, wyraził też radość z faktu, że to jemu przypadnie w udziale realizacja tych ambitnych celów.

   

  - Cieszę się, że nowy Konsulat Honorowy RP będzie przybliżał Polskę mieszkańcom Ziemi Salzburskiej – podkreślił ambasador Lorkowski. Zadowolenie z otwarcia placówki wyraził także obecny na uroczystości premier landu Wilfried Haslauer.

   

  Gościem specjalnym uroczystości był Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatur Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, który przy tej okazji spotkał się z szefową Festiwalu w Salzburgu (Salzburger Festspiele) Helgą Rabl-Stadler. Tematem rozmowy była możliwości intensyfikacji  współpracy między polską a austriacką sceną kulturalną tak, aby w przyszłości zwiększyć  obecności  polskiej sztuki na Festiwalu. 

   

  Polska znajduje się wśród 10 krajów, których mieszkańcy najczęściej odwiedzają Austrię, a w roku 2014 liczba turystów z Polski w porównaniu do roku ubiegłego wzrosła o 10%. W sezonie zimowym 2014/2015 Ziemię Salzburską odwiedziło prawie 50 tysięcy turystów z Polski. Na stałe w Salzburgu mieszka 1555 Polaków.

   

  Siedziba konsulatu  mieści się przy ulicy Peterbrunnstraße 13. Okręg konsularny obejmuje kraj związkowy Salzburg.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: