close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 10 września 2018

  Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski przebywał z 3-dniową wizytą w Austrii, w czasie której wziął m.in. udział w obchodach 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu.

  Trzydniowa wizyta marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego w  Austrii związana była obchodami 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej oraz 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Kahlenberg. Marszałkowi towarzyszyli  podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Papierz oraz senatorowie Jan Hamerski i Sławomir Rybicki.

   

  Pierwszym punktem wizyty było wspólne z przedstawicielami Polonii czytanie fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego  w ogrodzie Ambasady w ramach akcji Narodowego Czytania. Wspólnie z ambasador Jolantą Różą Kozłowską, aktorem Zygmuntem Józefczakiem, drużynowym Krzysztofem Weronowskim-Ptaszyńskim oraz uczennicą Szkolnego Punktu Konsultacyjnego marszałek odczytał dla austriackiej Polonii fragment „Przedwiośnia”.  Przy tej okazji marszałek podkreślił, że zależy mu na promowaniu oświaty polonijnej i możliwie częstych wizytach młodych ludzi polskiego pochodzenia w Polsce. 

   

  Uroczyste obchody rocznicowe na wzgórzu Kahlenberg rozpoczęto od złożenia kwiatów w kaplicy Jana III Sobieskiego oraz mszy świętej, celebrowanej przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.  W swoim wystąpieniu  marszałek Karczewski zaznaczył, że bitwa pod Wiedniem przesądziła o losach Europy. - 12 września 1683 roku zdecydować się miało to, czy Europa pozostanie wielką cywilizacją, kształtującą los swój i świata, czy też stanie się peryferyjną dzielnicą osmańskiego imperium - podkreślił.

   

  W Wiener Neudorf w imieniu Prezydenta RP marszałek odznaczył byłego burmistrza Christiana Wöhrleitnera Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w upamiętnienie ofiar byłego obozu koncentracyjnego KZ Wiener Neudorf-Guntramsdorf. Był to jeden z 47 obozów na terenie dzisiejszej Austrii  należących do systemu KZ Mauthausen-Gusen.  - Pamięć to rosnące z nami drzewo; drzewo, o które trzeba dbać, które trzeba pielęgnować. I takie porządne drzewo rośnie wiele pokoleń. To, co państwo tu zrobiliście, jest tego wyrazem – mówił do władz i mieszkańców Wiener Neudorf marszałek Karczewski.

   

  Ostatniego dnia wizyty marszałek Karczewski spotkał się z Inge Posch-Gruską, przewodniczącą wyższej izby parlamentu Austrii. Podczas rozmów poruszono m.in. temat bilateralnej współpracy między parlamentami, współpracy gospodarczej oraz austriackiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

  Tagi: Polonia

  29676568687_5c33e976d7_k
  29676606047_2287c48d35_k
  30743989498_4b059845e4_k
  43705488395_afdf1afb45_k
  43705514855_61effdce95_k

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: