close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 13 września 2018

  „Żyjemy tak długo, jak długo żyją ci, co o nas pamiętają”. Świadkowie historii odchodzą, pamięć musi jednak przetrwać – piszą w liście do władz Austrii byli więźniowie systemu obozów Mauthausen-Gusen.

  W imieniu Klubu Byłych Więźniów Politycznych Obozów Mauthausen-Gusen przewodniczący Stanisław Zalewski, były więzień obozu Gusen oraz wiceprzewodniczący Jacek Tarasiewicz, członek Międzynarodowego Komitetu Mauthausen, skierowali list do kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Austrii, ministra Herberta Kickla oraz sekretarz stanu Karoline Edtstadler, w którym  apelują o jak najszybszy zakup trzech działek, na których znajdują się pozostałości byłego obozu Gusen.

   

  Baraki SS, plac apelowy oraz młyn do mielenia kamienia – pozostałości po byłym obozie Gusen, mimo ponawianych próśb pod adresem władz austriackich, wciąż znajdują się w prywatnym posiadaniu.

  Sygnatariusze listu zwracają uwagę, iż podczas tegorocznych obchodów rocznicy wyzwolenia obozów, obecni na uroczystościach byli więźniowe i przedstawiciele ich rodzin, nie mogli uczcić pamięci ofiar KZ Gusen na placu apelowym. „To szczególne miejsce, będące świadectwem ogromnego cierpienia i bólu” - akcentują w liście.

   

  Kwestię wykupu trzech działek, na których znajdował się niegdyś były obóz koncentracyjny w Gusen, poruszył podczas swojej ostatniej wizyty w Austrii Minister Spraw Zagranicznych RP Jacek Czaputowicz. O należyte upamiętnienie obozu zabiegał także jego poprzednik Władysław Bartoszewski – były więzień obozu Auschwitz-Birkenau oraz pierwszy ambasador RP po 1989 r. w Republice Austrii. Zakup działek to dokończenie jego dzieła, realizacja jego testamentu – piszą autorzy listu. Apelują, aby rząd Austrii podjął i ogłosił decyzję w sprawie wykupu gruntu w 2019 roku, a więc w  80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

   

  Temat wykupu działek pojawia się także w rozmowach wielu przedstawicieli administracji rządowej na różnych szczeblach oraz w działaniach ambasady. Został poruszony podczas spotkania marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z przewodniczącą Bundesratu Inge Posch-Gruską.

  Tagi: gusen

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: