close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 21 stycznia 2019

  W debacie udział wzięli prof. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, dr Emil Brix, dyrektor austriackiej Akademii Dyplomatycznej oraz dr Erhard Busek, były wicekanclerz oraz były przewodniczący Austriackiej Partii Ludowej. Dyskusję moderował Otmar Lahodynsky, znany austriacki dziennikarz tygodnika „Profil”.

  Wydarzenie nawiązywało luźno do książki autorstwa Emila Brixa i Erharda Buska „Mitteleuropa Revisited. Warum Europas Zukunft in Mitteleuropa entschieden wird” (Mitteleuropa Revisited. Dlaczego przyszłość Europy rozstrzygnie się w Europie Środkowej), która ukazała się w 2018 r. Publikację tę zacytowała w swoim przemówieniu otwierającym dyskusję ambasador Jolanta Kozłowska: „Przyszłość zaczyna się w Europie Środkowej” twierdzą w swojej książce [autorzy]. Uważam, że to zdanie nikogo nie pozostawia obojętnym. Od razu nasuwa ono wiele pytań, przede wszystkim o to, czym jest rzeczona Mitteleuropa?

   

  Również moderujący dyskusję Othmar Lahodynsky kontynuował temat podjęty przez ambasador Kozłowską. Zwrócił uwagę na płynność i trudność w uchwyceniu pojęcia Mitteleuropa. Brak jest definicji, która obejmowałaby wieloznaczeniowość i różnorodność tego regionu oraz jego zmieniające się w zależności od epoki wpływy i granice. Następnie moderator zastanawiał się, czym jest współczesna Europa Środkowa w kontekście europejskim. Przystąpienie do UE krajów Środkowej Europy, które były wcześniej częścią bloku wschodniego, było wielkim krokiem, wiązało się jednak z jednostronnym zachwytem: nowe państwa członkowskie były początkowo postrzegane przez wielu głównie jako obciążenie. Same często uważały, że nie darzy się ich zbytnim szacunkiem, a z pozoru tylko błahą kością niezgody były produkty tych samych marek, które w Europie Środkowej miały niższą jakość, choć niejednokrotnie podobną cenę. Do dzisiaj dostrzegalny jest jeszcze podział wschód-zachód.

   

  Prof. Krasnodębki, który jako pierwszy z dyskutantów zabrał głos,  zauważył, że ironią jest, że państwa, które przystąpiły do UE w 2004 r. określa się nadal mianem „nowych”, chociaż np. Austria została członkiem jedynie 9 lat przed nimi. Wiceprzewodniczący PE stwierdził również, że w Europie Środkowej dokonała się zmiana, którą określił mianem „rewolucji kulturowej”. „Gdy wcześniej jeździliśmy na ‘złoty zachód’, wszystko wydawało nam się tam lepsze, a zarobki dużo wyższe’, mówił prof. Krasnodębski. Zachód był więc w oczach Polaków często nadmiernie idealizowany. Obecnie Polacy nie mają już takiego wrażenia, postrzegają inne kraje UE bardzo realistycznie, podsumował prof. Krasnodębski.

   

  Z kolei obaj autorzy „Mitteleuropa revisited” twierdzili, że niezależnie od zachodzących zmian i różnic, Europa Środkowa jest nierozerwalnie związana z UE, jej wpływy i wizerunek ulegają jednak z czasem dużym przemianom. Bardzo istotne jest również jak ten region Europy spozycjonuje się wobec słabnącego znaczenia osi Paryż-Berlin. Erhard Busek przestrzegał przed zbytnim uciekaniem się do idei państw narodowych oraz narodowymi egoizmami – dotyczy to jednak całej UE, nie tylko państw Grupy Wyszehradzkiej. Były wicekanclerz Austrii podsumował, że dewiza „Wszyscy myślą o sobie, tylko ja myślę o mnie” nie jest rozwiązaniem, które może pomóc obecnie UE, a jedynie zaszkodzić.

   

  Prosta i zapewne ponadczasowa definicja pojęcia Europy Środkowej padła podczas dyskusji. Pośród pytań dotyczących postrzegania państw Grupy Wyszehradzkiej, zbytniego skupiania się na negatywnych wydarzeniach, jakie mają miejsce w państwach regionu, jeden ze słuchaczy przytoczył dawną anegdotę: „Europa Środkowa jest wszędzie tam, gdzie w kawiarni obok kawy zawsze znajdzie się szklanka wody”.

   

  Zwieńczeniem ciekawej dyskusji był koncert fortepianowy w wykonaniu Natalii Rehling, pianistki polskiego pochodzenia, która zaprezentowała utwory FryderykaChopina.

  3
  10
  11
  13
  9
  6
  7
  8
  27
  2
  29

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: