close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 17 maja 2017

  Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć seminarium naukowe w Instytucie Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Wiedeńskim.

  Wystawa opowiada o obozie Gusen – największym podobozie w systemie Mauthausen. Podstawowym materiałem źródłowym, jaki wykorzystano do jej przygotowania są relacje oral history polskich więźniów tego obozu zarejestrowane w ramach międzynarodowego projektu dokumentacyjno-badawczego Mauthausen Survivors Documentation Project, realizowanego na Uniwersytecie Wiedeńskim w latach 2002-2003.

   

  Seminarium ma służyć wspólnemu zastanowieniu się – stając na uboczu aktualnych konfliktów o pamięć i upamiętnianie w Austrii i Polsce (a także pomiędzy nimi) – nad miejscem doświadczenia obozowego w aktualnym i przyszłym krajobrazie pamięci kulturowej. Czy może to być jeszcze miejsce żywe i ważne – czy już tylko zrytualizowane do kilku symbolicznych gestów, odnawianych corocznie przy okazji rocznicy wyzwolenia? Czy ta wystawa i podobne do niej inicjatywy są już tylko refleksyjnym spojrzeniem wstecz, formą upamiętnienia tych ocaleńców, których mogliśmy jeszcze spotkać i wysłuchać – czy może antycypują jakieś nowe formy obecności doświadczenia obozowego w naszej kulturze pamięci? Jednej wspólnej – a może raczej każdej narodowej z osobna?

   

  PROGRAM:

   

  Powitanie:

  Claudia Theune-Vogt, Dziekan wydziału Historii i Kulturoznastwa na Uniwersytecie Wiedeńskim

  Philip Ther, Dyrektor Instytutu Historii Europy Wschodniej

  Artur Lorkowski, Ambasador RP w Wiedniu

   

  Dyskusja:

  Gerhard Botz, Instytut Historii Współczesnej

  Piotr Filipkowski, Uniwersytet Wiedeński/ Polska Akademia Nauk

  Robert Kostro, Muzeum Historii Polski

  Dariusz Pawłoś, Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie

  Heidemarie Uhl, Austriacka Akademia Nauk

   

  29 maja 2017r., godz. 15.00

  Instytut Historii Europy Wschodniej, Uniwersytet Wiedeński

  Spitalgasse 2, Hof 3, wejście 3.2 (Campus)

   

  Wystawa będzie prezentowana na Campusie Uniwersytetu Wiedeńskiego w Hof 2 do 7 lipca br.

   

  Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie, a jej prezentację na terenie Austrii umożliwiła Ambasada RP w Wiedniu przy wsparciu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Mecenasem wystawy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

  Einladung

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: