close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 8 maja 2017

  Przygotowaną przez Muzeum Historii Polski plenerową wystawę „GUSEN: granit i śmierć, pamięć i zapomnienie" można od 2 maja oglądać w Gusen.

  Wystawa poświęcona jest historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Gusen, jego zapomnieniu oraz przywracaniu pamięci o tym miejscu. - Gusen jest pomnikiem tragicznych dziejów Europy, a tym samym pamięć o dawnym obozie stanowi istotny element dziedzictwa Starego Kontynentu - mówi współtwórca wystawy, Marek Zając, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Następnie dodaje: pierwszorzędnym zadaniem jest ocalenie w Gusen nielicznych, bezcennych świadectw materialnych cierpienia i śmierci dziesiątków tysięcy Ofiar. Odsłonięcie i zabezpieczenie tego, co cudem przetrwało, będzie najbardziej poruszającym i wymownym upamiętnieniem.

   

  Przygotowaną przez Muzeum Historii Polski plenerową wystawę „GUSEN: granit i śmierć, pamięć i zapomnienie" można od 2 maja oglądać w Gusen (Austria), tuż obok placu apelowego, który po interwencji strony polskiej pod koniec 2016 roku został objęty ochroną konserwatorską, oraz ostatnich niszczejących budynków poobozowych KL Gusen.

   

  Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen oraz wiceminister kultury Magdalena Gawin w towarzystwie byłych polskich więźniów, a także przedstawiciele kilkunastu delegacji międzynarodowych uczestniczyli w sobotę 6 maja w uroczystościach przy Memoriale Gusen. Następnie delegacja obejrzała wystawę "Gusen: granit i śmierć, pamięć i zapomnienie" oraz znajdujące się w jej sąsiedztwie materialne pozostałości po obozie KL Gusen: plac apelowy, esesmańskie baraki oraz młyn kamieni.

   

  Autorzy wystawy proponują utworzenie w Gusen Europejskiego Centrum Edukacyjnego im. Henryka Sławika. - Konieczna jest nie tylko ochrona materialnych pozostałości, lecz także systematyczna i pogłębiona refleksja nad mechanizmami pamięci – przede wszystkim nad łatwością zapominania o tragedii, która ukształtowała współczesną Europę - uzasadniają swoją propozycję. 

   

  Od 2 do 5 maja 2017 roku wystawa jest eksponowana w Parlamencie Europejskim. Od 29 maja wystawa będzie prezentowana na Campusie Uniwersytetu Wiedeńskiego, a jej otwarciu będzie towarzyszyć seminarium naukowe w Instytucie Historii Europy Wschodniej. Wystawa jest również dostępna w formie elektronicznej pod adresem: https://www.google.com/culturalinstitute/beta/exhibit/CAIyQmqEnlkkIA

   

  Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie, a jej prezentację na terenie Austrii umożliwiła Ambasada RP w Wiedniu przy wsparciu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Mecenasem wystawy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

  wystawa o Gusen
  wystawa o Gusen 2
  wystawa o Gusen 3
  wystawa o Gusen 4
  Wystawa_01
  Wystawa_02
  Wystawa_04
  Wystawa_05
  Wystawa_07
  Wystawa_08
  MauthGusen_20

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: