close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 14 lipca 2017

  Już po raz trzeci Ambasada RP w Wiedniu zaprosiła grupę austriackich nauczycieli do Polski, aby przybliżyć im historię relacji polsko-żydowskich.

  W 5-dniowej wizycie udział wzięli nauczyciele szkół ponadpodstawowych z całej Austrii, którzy w swojej pracy z uczniami zajmują się zagadnieniami Holocaustu, ale też tolerancji i praw człowieka.

   

  Program wizyty obejmował m.in. zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Fabryki Schindlera w Krakowie oraz Bramy Grodzkiej/Teatrze NN w Lublinie. Grupa odwiedziła także muzea w Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku, gdzie miała m.in. okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną tych miejsc pamięci adresowaną do młodzieży. W Muzeum Polaków Ratujących Żydów  podczas II wojny światowej  im. Rodziny Ulmów w Markowej uczestnicy podróży poznali z kolei na przykładzie podkarpackiej rodziny Ulmów historię polskich Sprawiedliwych. Nauczaniu nt. Holocaustu w polskim systemie edukacji oraz współpracy szkół z Polski i Izraela poświęcone było spotkanie z zespołem Ośrodka Rozwoju Edukacji. Szansę na poznanie odradzającej się kultury żydowskiej we współczesnej Polsce stworzyły natomiast spotkania w Jewish Community Center w Krakowie oraz w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

   

  Wizyta została zorganizowana przez Ambasadę RP w Wiedniu we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: