close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 10 maja 2017

  Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin oddali hołd ofiarom systemu niemieckich nazistowskich obozów Mauthausen-Gusen.

  Polska delegacja uczestniczyła w ceremoniach na terenie obozów w Ebensee, Gusen oraz Mauthausen. Wiceminister Jan Dziedziczak złożył również wieńce pod pomnikiem w Wiener Neudorf oraz w Guntramsdorf. Obok byłych więźniów oraz ich rodzin, obecni byli przedstawiciele MSZ, MKiDN, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, harcerze i austriacka Polonia. Uroczystości zostały zwieńczone koncertem muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz chóru „Camerata Silesia” z Katowic, zorganizowanym przez Instytut Polski oraz Ambasadę w Wiedniu.

   

  W Gusen została odsłonięta przygotowana przez Muzeum Historii Polski plenerowa wystawa „GUSEN: granit i śmierć, pamięć i zapomnienie". Prezentację  wystawy w Austrii umożliwiła Ambasada RP w Wiedniu przy wsparciu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Mecenasem wystawy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

  W wiedeńskiej Akademii Dyplomatycznej odbyła się prezentacja przygotowanego przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie konceptu Europejskiego Centrum Edukacji w Gusen im. Henryka Sławika. W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele administracji austriackiej, uniwersytetów, dziennikarze oraz przedstawiciele gmin Langenstein oraz St. Georgen an der Gusen.

   

  Instytut Polski w Wiedniu oraz Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego wspólnie zorganizowały konferencję naukową na temat eksterminacji elit intelektualnych w Europie okupowanej przez III Rzeszę. -  Chcemy dotrzeć do europejskiej inteligencji oraz do społeczeństwa austriackiego, że nie warto bać się trudnej historii i w Gusen powinno powstać godne upamiętnienie – podkreślił wiceminister Jan Dziedziczak.

   

  Podczas zorganizowanego przez Ambasadę RP w Wiedniu spotkania z byłymi więźniami KL Mauthausen-Gusen oraz austriacką Polonią wiceszef polskiej dyplomacji Jan Dziedziczak wręczył z kolei Krzyże Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej w Polsce – Tadeuszowi Jaskulskiemu, Piotrowi Radowskiemu i Mirosławowi Wojnarowskiemu.

   

  ***

   

  W skład systemu obozów Mauthausen-Gusen wchodziło 47 obozów na terenie dzisiejszej Austrii, przy czym największe były obozy w Gusen, Mauthausen oraz Ebensee. Szacuje się, że we wszystkich obozach więzionych było nie mniej niż 190 tys. osób. Polacy stanowili ok. 25 proc. wszystkich więźniów systemu i byli najliczniejszą grupą narodowościową. Do dziś zidentyfikowano 84 270 ofiar całego systemu obozów, w tym około 30 tys. Polaków.

   

  Dla Polaków wyjątkowe znaczenie mają trzy obozy w Gusen, o najcięższej kategorii warunków w III Rzeszy. Obozy w Gusen budowano z myślą o zagładzie polskiej inteligencji. Ten plan był konsekwentnie realizowany. Większość więźniów obozów Gusen stanowili Polacy, głównie deportowani w ramach tzw. „Inteligenzaktion”. Po Powstaniu Warszawskim do Gusen byli transportowani mieszkańcy stolicy.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: