close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 10 października 2017

  Miasto Łódź ubiega się o organizację światowej wystawy EXPO 2022. Tematem przewodnim aplikacji o organizację EXPO jest rewitalizacja obszarów miejskich. Motto brzmi: „City Re:Invented“.

  O tym, kto zostanie gospodarzem EXPO 2022 zdecyduje głosowanie Międzynarodowego Biura Wystaw podczas jego 162. sesji w listopadzie 2017 roku.

   

  Z tej okazji Ambasada RP w Wiedniu, Instytut Polski w Wiedniu oraz Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu pragną zaprezentować wiedeńskiej publiczności Łódź, miasto wyjątkowe, z jego kulturalną, architektoniczną i społeczną różnorodnością i zapraszają na otwarcie wystawy pt. „City Re:Invented“ w poniedziałek, 23 października 2017 roku o godz. 15.00 w auli Kampusu Gußhaus Politechniki Wiedeńskiej (Gußhausstraße 27-29, 1040 Wiedeń).

   

  Łódź jest dziś obok Warszawy i Krakowa trzecim co do wielkości miastem w Polsce. Kulturalny i ekonomiczny rozwój Łodzi przypada na wiek XIX, kiedy to miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu tekstylnego. Tempo zachodzących wówczas w Łodzi zmian nadal uważane jest za najszybsze w historii całego świata. Będący fundamentem miasta przemysł włókienniczy nie przetrwał burzliwego okresu transformacji po upadku komunizmu i centralnie planowanej gospodarki. Po tym upadku, Łódź przeżywa dziś spektakularne odrodzenie, możliwe dzięki unikalnemu programowi rozwoju, opartemu na rewitalizacji obszarów miejskich i przemyśle kreatywnym.

   

  Tematem EXPO 2022 Łódź będzie miasto i jego relacje z mieszkańcami; wystawa odpowie na pytania dotyczące wyzwań stojących obecnie przed wszystkimi państwami na świecie, będąc w ten sposób zaczątkiem międzynarodowej dyskusji o rewitalizacji aglomeracji miejskich. W ofercie EXPO 2022 Łódź znajduje się m.in. prezentacja szerokiego zakresu wypróbowanych praktyk i rozwiązań w zakresie rewitalizacji obszarów miejskich.

   

  W otwarciu wystawy udział wezmą: pani Dagmara Śmigielska, Dyrektor Wydziału Kultury w Departamencie Partycypacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Łodzi, która przedstawi „przeobrażenie” dość szarego miasta przemysłowego w dzisiejszą nowoczesną Łódź oraz pan Dominik Wójcicki, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju, który zaprezentuje możliwości inwestowania w Polsce oraz przedstawi polski model rozwoju gospodarczego opartego na innowacjach.

   

  Wystawa „City Re:Invented“ będzie prezentowana na Kampusie Gußhaus Politechniki Wiedeńskiej do 6 listopada 2017 roku.

   

  Adres: Aula Kampusu Gußhaus Politechniki Wiedeńskiej, Gußhausstraße 27-29, 1040 Wiedeń

   

  Wstęp wolny.

   

  Partnerzy: Instytut Polski w Wiedniu, Ośrodek POT w Wiedniu, Miasto Łódź

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: