close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 12 kwietnia 2015

  Dzięki staraniom Ambasady RP w Wiedniu została odsłonięta w Stein, dzielnicy Krems, tablica upamiętniająca członków wiedeńskiej komórki wywiadu ofensywnego Armii Krajowej "Stragan".

  Odsłonięcia pomnika dokonał ambasador Artur Lorkowski wraz z burmistrzem miasta Krems Reinhardem Reschem. – Ofiary mają prawo do tego, abyśmy pamiętali ich nazwiska – podkreślił burmistrz Resch.

   

  W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy Stein oraz Krems, władze miejskie, przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości Austrii, rządu Dolnej Austrii oraz działacze organizacji na rzecz ofiar reżimu narodowosocjalistycznego, polonia z Dolnej Austrii oraz z Wiednia. Obelisk ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

   

  Uroczystość połączona była z premierą filmu "Bohaterowie ze Stein" poświęconego zamordowanym w Stein członkom wiedeńskiej komórki organizacji Stragan oraz patriotom austriackim. Film został wyprodukowany przez Zofię Beklen – z Wiedeńsko-Krakowskiego Towarzystwa Kulturalnego wedle scenariusza i w reżyserii Piotra Szalszy.


  * * *


  Działający w Wiedniu członkowie komórki wywiadowczej AK „Stragan” prowadzili działalność na terenie całej Austrii, m.in. rozpracowując produkcję zbrojeniową w Wiedniu oraz Górnej Austrii. Po aresztowaniu w 1943 r. i brutalnym śledztwie zostali na początku 1945 r. skazani przez wiedeński sąd na karę śmierci. Z powodu zbliżania się Armii Czerwonej, skazani zostali zmuszeni do kilkudniowego marszu do więzienia w Stein, gdzie 15 kwietnia 1945 r. zostali rozstrzelani przez do końca wiernych III Rzeszy strażników.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: